System Wymiany Linków (skrót: SWL) to praktyka SEO polegająca na umieszczaniu odnośników do strony A na stronie B i vice versa, zwykle w celu zwiększenia autorytetu i poprawy pozycji w wynikach wyszukiwania. Ta metoda była popularna w początkowym okresie istnienia wyszukiwarek internetowych, ale z czasem zyskała negatywną reputację jako technika Black Hat SEO, szczególnie w kontekście algorytmów Google, które zaczęły penalizować niewłaściwe i manipulacyjne praktyki linkowania.
SWLe w Polsce
W Polsce SWLe często funkcjonowały na zasadzie wykupowania punktów, które można było wymienić na odnośniki ze stron, w zamian nie dając linków ze swojej strony.
Polskie systemy wymiany linków dzielone były na dwie grupy:
- SWL rotacyjne (np. e-Weblink, GotLink). Odnośniki były rotowane. Każda wizyta robota wyszukiwarki sprawiała, że na danej podstronie zmieniały się linki pozycjonujące.
- SWL stałe (np. LinkMe, Statlink). Linki raz umieszczone na danej podstronie pozostawały na niej.
W Polsce funkcjonowały, lub nadal funkcjonują, systemy wymiany linków:
- LinkMe (stały),
- e-Weblink (rotacyjny),
- GotLink (rotacyjny),
- SeoMatik (stały),
- Statlink (stały),
- LinkTak (stały).
Korzystanie z Systemów Wymiany Linków jest sprzeczne z wytycznymi Google dla webmasterów. Nieumiejętne używanie SWLi może spowodować nałożenie kary na witryny emitujące jak i przyjmujące odnośniki z SWLi.