Filtr ręczny, znany także jako filtr manualny, to kara nałożona przez zespół pracujący przy wyszukiwarce internetowej (np. Google) na stronę internetową, która naruszyła wytyczne dla webmasterów.
Filtr ręczny to konsekwencja przeciwko stronie internetowej, która została zidentyfikowana przez pracowników wyszukiwarki jako naruszająca wytyczne publikowane przez daną wyszukiwarkę. W przeciwieństwie do filtrów algorytmicznych, są to działania podejmowane bezpośrednio przez ludzi – zazwyczaj wskutek zgłoszenia lub w ramach rutynowej kontroli.
Cel i funkcja
Celem nałożenia filtra ręcznego jest wyeliminowanie lub zmniejszenie widoczności stron, które stosują niedozwolone praktyki, takie jak spamowanie linkami, nadużywanie słów kluczowych, ukrywanie treści, wykorzystywanie treści automatycznie generowanych lub innych technik, które mogą dawać niesprawiedliwą przewagę w rankingach wyszukiwania kosztem jakości oferowanych informacji.
Konsekwencje nałożenia filtra
Nałożenie filtra ręcznego na witrynę może się objawić w różny sposób, w zależności od rodzaju i ciężkości naruszenia. Skutki mogą być następujące:
- Zmniejszenie widoczności witryny w wynikach wyszukiwania (spadek rankingu).
- Częściowe lub całkowite usunięcie witryny z indeksu wyszukiwarki.
- Blokada możliwości używania niektórych funkcji dostępnych w narzędziu Google Search Console.
Reakcja na nałożenie filtra
Webmasterzy i specjaliści SEO mogą odebrać informacje o nałożeniu filtra ręcznego na ich stronę poprzez narzędzia dla webmasterów oferowane przez wyszukiwarkę (np. Google Search Console). Po otrzymaniu powiadomienia o nałożeniu kary, powinni:
- Przejrzeć wytyczne dla webmasterów, aby zrozumieć naruszenie.
- Przeprowadzić pełną analizę witryny i usunąć wszystkie elementy naruszające wytyczne.
- Złożyć prośbę o ponowne przeskanowanie strony (reconsideration request) do zespołu wyszukiwarki z wyjaśnieniem podjętych działań naprawczych.
Google podaje, że proces rozpatrywania takiej prośby może potrwać od kilku dni do kilku tygodni. Webmasterzy powinni być cierpliwi i unikać ponownego zgłaszania prośby przed otrzymaniem decyzji. Jeśli naprawa zostanie zaakceptowana, filtr zostanie zdjęty, co może skutkować przywróceniem pierwotnej pozycji witryny w wynikach wyszukiwania lub czasem pozycji nieco niższej – wszystko zależy od aktualnej oceny strony przez algorytmy wyszukiwarki.